niedziela, 28 października 2012
Poznaj stary Poznań !

Dzisiaj przedstawiam Państwu kilka ujęć miasta Poznania sprzed kilkudziesięciu lat.

Jeśli ktokolwiek z Państwa wie kto jest Autorem tych fotografii, proszę uprzejmie o wiadomość. Mój adres : staraprasa@gazeta.pl

Już teraz serdecznie dziękuję za odzew !

Poznański ratusz

Poznań - ulica Czerwonej Armii

Poznań Katedra

Poznań - Fragment wnętrza fary

Poznań

Poznań - Opera

Poznań - Park Marcinkowskiego

Poznań - Pręgierz

Poznań - Widok z góry Przemysława

Tagi: Poznań
07:44, staraprasa , Portrety
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 października 2012
Stroje Heleny Modrzejewskiej

 „Stokroć lepiej cierpieć i żyć niż spać! Z hamletowskiego «Być, albo nie być», ja mówię: Być, być, być! Wszystkie moce duszy zebrać i iść dalej ciągle – i ciągle wyżej!”  H. Modrzejewska

Helena Modrzejewska - Tygodnik Powszechny.

Dwunastego października 1840 roku w Krakowie urodziła się Helena Modrzejewska. Nie tylko wielka aktorka ale także ikona mody i stylu.

Na fotografii w sztuce “Antoniusz i Kleopatra”, w stroju “wykonanym według wszelkich historycznych wskazówek egipskiej kostiumologii”.

Antoniusz i Kleopatra, 1880

Modrzejewska pisała : u progu kariery „miałam do dyspozycji tylko dwie suknie, jedną czarną, a jedną białą”. Na trzecie amerykańskie tournée w 1878 roku aktorka zabierze ponad trzydzieści zmian kostiumów. Siedem lat później odpłynie z Liverpoolu do Nowego Jorku z 65 kuframi. W urzędzie celnym zezna, „że samej garderoby wiezie za 20 000 dolarów”.

Cleopatra

 

Modrzejewska zamawiała kostiumy w kilku miastach Europy i Ameryki. Początkowo zapewne w Wiedniu, później w Paryżu, Londynie, Berlinie. Kostiumy do niektórych ról powstawały w domowej pracowni krawieckiej w Arden. Aktorka rysowała projekty, a szwaczki upinały tkaninę na manekinie o jej wymiarach. Następnie fotografowała aparatem marki „Kodak” niegotową jeszcze kreację. Dzięki temu dokładnie wiedziała, jak będzie wyglądać na scenie.

Zachowały się projekty kostiumów do ról szekspirowskich (Porcja, Beatrycze, królowa Katarzyna), historycznych i francuskich. Autorką wielu z nich była sama Helena Modrzejewska .

W roli Porcji...

Kostium Barbary Radziwiłłówny to jeden z najbardziej znanych kostiumów teatralnych Heleny Modrzejewskiej. Uszyty jest z czarnego aksamitu i jasnego muślinu lub batystu. 

...i w kostiumie Barbary Radziwiłłówny.

Kostium do roli Laodamii został zaprojektowany przez samego Stanisława Wyspiańskiego.

Laodamia- Modrzejewska w kostiumie wg projektu Stanisława Wyspiańskiego. Modrzejewska podczas spektaklu.Fot. Archiwum Państwowe w Krakowie.

„Otóż pas boczny od pachy do dołu ma być 150 centymetrów, tj. jeden metr i pół. Dolny pas u stanika jest 90 cm długi, zaś przy szyi 36 cm z przodu i tyleż z tyłu. Formę gwiazd do welona pan Wyspiański da dziś wieczór panu Rychterowi [mężowi adresatki ] Welon będzie przysłany za dwa dni po jutrze. [...] Załączam formę na naramienne klapy.

(Korespondencja Heleny Modrzejewskiej)

Helena osobiście dbała o każdy detal swojej toalety a jej suknie oraz dodatki były piękne, efektowne i wzbudzały powszechny zachwyt. 

Pisano : "Modrzejewska, podobnie jak księżna Walii, posiada reputację najlepiej ubranej kobiety naszych czasów. Jest również jedną z najbardziej hojnych patronek wielkich francuskich krawców " Przy czym sama projektowała tak, że kostium do Damy Kameliowej "wstrząsnął żeńską połową Nowego Jorku "!Wspaniałym źródłem informacji o kostiumach Heleny Modrzejewskiej jest strona muzeum w Wilanowie.  Można tam znaleźć ciekawostki dotyczące strojów historycznych i wykroje w opracowaniu m.in.. Bianki Kurylczyk, Katarzyny Janiszewskiej i Barbary Szewczyk. Polecam serdecznie !

W stylu Modjeskiej, zbiory Krzysztofa Ciepłego.

 źródła : Muzeum-Pałac w Wilanowie, Helena Modjeska Society

Tagi: moda
21:16, staraprasa , Portrety
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 października 2012
“Przystojny młodzieńcze !” (Tydzień Pisania Listów rozpoczęty !) Nowe Wolne Chwile, 1914

Słońce i Księżyc

sobota, 06 października 2012
Czyja praca większa? Przewodnik Katolicki, 1933

Czyja praca większa ? Przewodnik Katolicki, 1933

Tagi: kobieta
15:26, staraprasa , Ogłoszenia
Link Dodaj komentarz »