Blog > Komentarze do wpisu
Niezwykła kariera "chłopca z ptaszkiem", Ameryka, nr 80, 1964

Charles Duelfer - chłopiec z ptaszkiem .Charles Duelfer i Willy Ley.

Kim jest dzisiaj „chłopiec z  ptaszkiem” ? Charles Duelfer, znany jest przede wszystkim jako autor miażdżącego wobec administracji G. Busha raportu, dotyczącego dochodzenia w sprawie irackiego arsenału nuklearnego.

Studiował na Uniwersytecie Connecticut i w Massachusetts Institute of Technology.  Karierę swą związał jednak nie z nauką a polityką i wojskiem.
Obecnie jest komentatorem wydarzeń bieżących . W tym artykule odnosi się do kryzysu w Libii :

 http://www.foreignpolicy.com/articles/2011/03/11/america_has_beaten_qaddafi_before?page=0,1

Charles Duelfer spędził ponad 25 lat w krajowej agencji bezpieczeństwa rządu USA. Był zaangażowany w działania polityki i wywiadu na Bliskim Wschodzie, Afryce, Ameryce Środkowej i Azji. Pracował nad amerykańskim programem nuklearnym i kosmicznym.

Duelfer dołączył do Polityczno-Wojskowego Biura Departamentu Stanu w 1983 roku , gdzie odpowiadał za działania podczas regionalnych konfliktów w Czadzie, Libii i Grenadzie oraz kwestie obrony. W 1984 roku został zastępcą dyrektora Biura Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego. Był także zastępcą asystenta sekretarza stanu do spraw polityczno-wojskowych. Na tym stanowisku był odpowiedzialny za transfery broni, amunicji, licencjonowania i kontroli zbrojeń konwencjonalnych. Od stycznia do marca 1991 roku w Departamencie Stanu dowodził specjalnym zespołem podczas operacji Pustynna Burza.

Od 1993 do 2000 roku Duelfer był zastępcą szefa Specjalnej Komisji ONZ ds. Rozbrojenia Iraku (UNSCOM), która miała czuwać nad postępami w rozbrajaniu reżimu Saddama Husajna po pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej. Jako specjalny doradca szefa CIA w Iraku, kierował dochodzeniem w sprawie obecności broni masowego rażenia w tym kraju. W latach 2003-2005 był szefem specjalnej grupy inspektorów poszukujących dowodów na istnienie tego rodzaju broni w Iraku. Sprawozdanie z prac komisji Duelfera zostało przedstawione prezydentowi i kongresowi w październiku 2004 r., na krótko przed wyborami prezydenckimi.

Charles Duelfer -wn.com

Duelfer powiedział : „W przededniu zorganizowanej przez Stany Zjednoczone inwazji na Irak kraj ten nie miał żadnych zapasów broni biologicznej i chemicznej zdatnych do użycia w walce, a jego program nuklearny "rozsypał się" po wojnie 1991 roku.”   „W dalszym ciągu nie sądzę, aby w Iraku była gdzieś ukryta broń masowego rażenia w ilościach o znaczeniu wojskowym” – stwierdził  Duelfer w tekście przygotowanym do odczytania na posiedzeniu Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA.

Charles Duelfer jest autorem licznych artykułów i książek n.p. "Hide and Seek: The Search for Truth in Iraq,",(" Zabawa w chowanego: poszukiwanie prawdy w Iraku”.) Obecnie jest doradcą w zakresie wywiadu i bezpieczeństwa. źródła :
http://www.charlesduelfer.com/ , http://omnisinc.com. Artykuł w "Ameryce" pochodzi z magazynu "Life".

sobota, 19 marca 2011, staraprasa
Tagi: USA

Polecane wpisy