Blog > Komentarze do wpisu
Japońska pogarda wobec śmierci, Ilustracja Polska, numer 49, 1933

Admiralicja japońska przyjęła projekt nowego typu torpedy kierowanej przez pilota samobójcę

Torpedę wystrzeliwuje się przy pomocy sprężonego powietrza.

Natychmiast zgłosiło się 5000 oficerów marynarki do próbnych ćwiczeń.

 Japończycy znani są ze swego stoickiego spokoju i niewzruszonej postawy wobec rzeczy ostatecznych. Śmierć przyjmują z godnością i odwagą. Seppuku, niezwykle uroczysta ceremonia rytualnego samobójstwa, piloci Kamikaze i „ żywe torpedy” czyli Kaiten to przykłady pogardy dla śmierci oraz demonstracji honoru i męstwa japońskiego wojownika.

W roku 1281 armia mongolska pod wodzą Kubilaj-chana próbowała najechać Japonię drogą morską. Zwycięstwo Mongołów było prawie pewne kiedy nagle przetoczył się wielki tajfun i zniszczył mongolską flotę. Japończycy uznali, że burza została zesłana z samych niebios przez bogów. Zjawisko to nazwano Kamikaze czyli boskim wiatrem.

„Duch Kamikaze to coś, czym Japonia może chwalić się przed światem. To uosobienie japońskiej historii i kultury. Jestem z tego dumny. Tylko Japonia mogła się na to zdobyć.” Takeo Tagata. (wikicytaty)

Do jesieni 1944 roku, stało się jasne, że Japończycy po raz kolejny przegrywają w walce o ich imperium. Ponownie zwrócili się do tego "boskiego" wiatru. Tylko tym razem, "boski wiatr" przyszedł pod postacią ludzi, którzy byli gotowi poświęcić swoje życie, aby ratować ojczyznę. Przybył pod postacią pilotów samobójców, którzy przyjęli nazwę "kamikaze”. Udział w takiej misji dowodził , że woleli oni umrzeć niż zostać pokonani a utrata życia była zaszczytem dla nich samych i ich rodzin. Dużą rolę w idei misji odgrywał kodeks bushido, który uczył, że śmierć jest częścią życia, a każdy samuraj spokojnie jej wyczekuje.

„Wojownicy! Jesteście Bogami bez ludzkich pożądań. Jesteście o krok od chwały! Zróbcie to, a zajmiecie miejsce obok waszych chwalebnych przodków – samurajów! Będziecie wieczność delektować się szczęściem u boku Cesarza! Będę śledził wasze wysiłki do samego końca i zamelduję o nich u Tronu.”

Takijirō Ōnishi (wikicytaty)

Kaitenowcy - grupa

  „Proszę pogratulujcie mi ! Otrzymałem doskonałą okazję , by umrzeć. To mój ostatni dzień. Losy naszej ojczyzny zależą od decydującej  bitwy na morzu, na południu, gdzie upadnę jak kwiat z promiennego drzewa wiśni. Jesteśmy szesnastoma żołnierzami załogi bombowców. Niech nasza śmierć jest nagła i czysta jak rozbicie kryształu " (list kamikaze)

Kaiteny czyli torpedy przeznaczone do ataków samobójczych to wynalazek zaaprobowany przez japońską marynarkę wojenną w lutym 1944 roku. Projekt opierał się na konstrukcji parogazowej torpedy typu 92 i 93 zwanej Długą Lancą. Po raz pierwszy "żywych torped" użyto przeciwko amerykańskiej flocie 20 listopada 1944 roku. Były stosowane do końca wojny. Okazały się jednak bronią wysoce nieskuteczną. Jedynym sukcesem kaitenów było zatopienie 24 lipca 1945 roku niszczyciela eskortowego USS "Underhill".

Grupa Tenmu na kaitenach.

Więcej na ten temat: artykuł Kumiko Makihary z Times’ a  ”Dziedzictwo żywych torped”

http://pacyfik.net/artykul12.html

Torpeda typ 93 art. Ł. Pacholskiego http://www.militarium.net/viewart.php?aid=265

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kaiten

O polskiej jednostce żywych torped

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywe_torpedy 

 

sobota, 12 marca 2011, staraprasa
Tagi: Japonia

Polecane wpisy